Блаженнейший Митрополит Онуфрий 2020 Пасхальне послання Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішoго Митрополита Київського і всієї України Онуфрія архіпастирям, пастирям, чернецтву та всім вірним чадам Української Православної ЦерквиХристос Воскрес!

Цими вічно живими і дорогими серцю словами поздоровляю всіх Вас: боголюбиві Архіпастирі й пастирі, благочестиві іноки та інокині, дорогі брати й сестри, — вірні чада нашої Святої Української Православної Церкви, — зі світлим Празником Преславного Воскресіння Господа Бога і Спасителя нашого Іісуса Христа.

Празник Воскресіння Христового є найбільшим із усіх наших Православних Свят. Воскресіння Христове іменується «празників Празник і Торжество із торжеств» (Пасх. канон, 8 пісня, ірмос), тому що у Світлому Христовому Воскресінні ми святкуємо перемогу життя над смертю.

Син Божий, Друга Іпостась Святої Живоначальної Троїці, по Своїй безмежній любові до нас, падших людей, приклонив Небо і зійшов на землю; взяв на Себе людську природу, освятив, очистив і спас її. Син Божий, наш Спаситель і Господь, на Хресті розірвав рукописаніє наших гріхів, звільнив нас від влади диявола і забрав нас із руки його. Коли наш Спаситель, як Людина, помер на Хресті і зійшов душею в пекло, — це було завершенням іскупительного подвигу Спасителя.

Після цього почався тріумф перемоги. Господь наш Іісус Христос воскрес із мертвих. Своїм Преславним Воскресінням Спаситель зруйнував пекло, відняв силу в смерті й повернув нам загублений Рай.

В день Світлого Христового Воскресіння, рано-вранці, святі Жони-Мироносиці прийшли до Живоносного Гробу, де було поховано Тіло їхнього Божественного Вчителя і Господа, але вони побачили Гріб порожнім. Ангел Божий сидів на камені і своїми словами привів у радість засмучені серця святих Жон. «…Не бійтеся, — сказав Ангел, — тому що знаю, що ви шукаєте Іісуса розп’ятого. Його немає тут — Він воскрес… Ідіть, подивіться місце, де лежав Господь, і підіть скоріш скажіть учням Його, що Він воскрес із мертвих і чекає вас у Галілеї; там Його побачите» (Мф. 28, 5–7). З радістю святі Жони-Мироносиці понесли звістку про Христове Воскресіння до Апостолів, а святі Апостоли цю звістку розповсюдили по всьому світі, проповідуючи, що «Христос воскресе из мeртвых, смeртию смeрть попрaв, и сyщим во гробех жив0тъ даровaв» (Тропар Св. Пасхи).

Святитель Николай Сербський говорить, що проповідь про Преславне Воскресіння Христа, про тріумф перемоги життя над смертю, принесла із собою радість для всіх людей. Всяка інша перемога на землі людей розділяє. Коли один цар перемагає іншого, то перший тішиться, а другий скорбить. А перемога Небесного Царя над дияволом, який мучив людство, принесла печаль тільки дияволу, а всьому людству принесла радість вічного спасіння і блаженного життя (Свт. Николай (Велимирович). Бесіди. Кн. 2. Стор. 318–328. «Лодья», 2003 р.).

У Своєму Святому Воскресінні Христос, наш Спаситель і Господь, подарував усім нам: кожній людині зокрема, — благодать спасіння. Від нас вимагається тільки одне: прийти до Господа вірою, прийняти цю благодать і скористатись нею.

Сьогодні у світі існує такий звичай: коли хтось постраждає від вогню, повені, землетрусу або від якогось іншого лиха, то інші добрі люди посилають постраждалим гуманітарну допомогу у вигляді спеціальних пакетів, у які кладуть їжу, одяг, медикаменти та інше, що необхідне постраждалому для життя.

Добрий Бог прийшов на землю, землю спустошену «прогресом», вибудуваним гордим розумом падшої людини, щоб допомогти людині достойно прожити в пустелі земного життя і досягнути блаженства в житті на Небі. Через Своє Преславне Воскресіння Господь подарував кожній людині благодатні дари, які потрібні людині для виживання, для того щоб у труднощах, складнощах і випробуваннях, якими наповнене земне життя, людина не зламалась, а зберегла своє людське достоїнство, порядність, красоту і благородство, якими Господь прикрасив кожного з нас.

Ті люди, які прийняли Хрещення в ім’я Святої Троїці: Отця і Сина і Святого Духа, — прийняли від Воскреслого Христа благодатні дари. Нам треба тільки пильнувати за тим, щоб духовний пакет із благодатними дарами від Доброго Бога був відкритий і щоб ми користувались ним; щоб ми не були подібними до євангельського раба, який одержав від свого Господаря один талант і закопав його в землю (Мф. 25, 25) і якого Господь за це назвав «лукавим і лінивим рабом» (Мф. 25, 26). А відкривається і тримається відкритим цей духовний пакет за допомогою молитви й посту. Той, хто поститься і молиться, той щедро користується і насолоджується тими благодатними дарами, які подарував кожній людині Воскреслий Христос.

Коли Син Божий народився у Вефлеємі, то при цьому були очевидці, або свідки: Пресвята Діва Марія і святий Іосиф Обручник. Коли Спаситель хрестився в річці Йордан, то свідком був святий Іоанн Хреститель. Коли Господь преобразився на горі Фавор, то свідками були три Апостоли. Коли Спасителя розіп’яли на Хресті, то свідків було дуже багато, а коли Христос воскрес із мертвих, то свідків не було жодного. Чому? Святитель Димитрій Ростовський говорить, що свідки Воскресіння Христового не були потрібні: вся історія Церкви Христової — це незаперечний і незамовкаючий свідок істини Воскресіння (Свт. Димитрій Рост. Ч.-М. Березень. Стор. 742). Говорячи іншими словами, можна сказати, що свідками Воскресіння Христового є всі Святі й ті з нас, хто сьогодні живе на землі й, через віру, взяв від Воскреслого Христа благодатні дари: ті священні духовні пакети, які Христос нам подарував Своїм Преславним Воскресінням; хто за допомогою молитви і посту тримає відкритими ці священні духовні пакети і черпає з них благодатні сили, які необхідні нам для достойного життя на землі та для спасіння на Небі.

Ще раз сердечно поздоровляю всіх Вас, дорогі брати й сестри, з Великим Днем Світлого Христового Воскресіння. Бажаю всім: здоров’я, спасіння і пасхальної радості, яку переживають ті, хто любить Христа й живе із Христом. Нехай Божественна благодать, яку подарував нам Воскреслий Христос, наповнює наші серця і дає нам силу жити на землі так, щоб ми були добрими свідками великої Тайни Світлого Христового Воскресіння. Таке життя є великим щастям для людини.

В ім’я Святого Воскресіння любімо і прощаймо один одного, як і Воскреслий Христос возлюбив і простив нас. Амінь.

Воістину Христос Воскрес!

Смиренний

+       Онуфрій,

Митрополит Київський і всієї України

Пасха Христова

2020 р.

м. Київ